top of page
Where is my pony fyller 15 år

Where is my pony firar 15 år: ”Förr lade man mycket mer ansvar på konsumenten, nu är det företagen och marknaden som driver omställningen”

Sedan starten i oktober 2010 har vi sett hur hållbarhet och kommunikation har gått från att vara ”något vi gör när vi hinner och har råd” till att bli strategiska kärnfrågor för affär och varumärke. Här delar vi några insikter från vår resa, och spanar framåt.

Agnes, vd och grundare av Where is my pony, och Mattias, delägare, står bredvid varandra och skrattar i en ljus inomhusmiljö. Agnes bär en svart tröja och en ceriserosa scarf, medan Mattias bär glasögon, vit skjorta och svart kavaj och håller en kaffekopp i handen. I bakgrunden syns en färgstark textil i varma toner.

Where is my pony är en design- och kommunikationsbyrå i Göteborg med fokus på social, planetär och ekonomisk hållbarhet. Sedan 2010 har vi arbetat i skärningspunkten mellan affär, samhälle och kultur – alltid med långsiktighet som kompass.


För 15 år sedan var det i princip bara de största företagen som arbetade systematiskt med hållbarhetsfrågor. I dag är det en central fråga som man vet har direkt påverkan på varumärkets konkurrenskraft.


– Hållbarhet har öppnat för nya sätt att positionera sig. Företagens kompetens överstiger i många fall politikernas ambitioner, och kunderna ställer allt högre krav. De bolag som satsar på kvalitet och hållbarhet har potential att konkurrera på annat än pris. Och jag tycker mig redan se tecken på det, vilket gläder mig, säger Agnes Backegårdh, grundare och vd.


Kommunikationen om hållbarhet har mognat

Mattias Dahl, delägare i Where is my pony ser också hur spelplanen har förändrats.


– Förståelsen för att kommunikation hänger tätt ihop med vad man faktiskt gör har ökat markant. Tidigare handlade hållbarhetskommunikation ofta om skönmålning eller en enkel miljöredovisning utifrån ingen eller ytterst lite data. I dag bygger rapporteringen i betydligt högre grad på verkliga omställningar och det är en viktig mognad, säger Mattias.


För oss som byrå har vårt fokus på hållbarhet också blivit en konkurrensfördel.


– Vi har vunnit många upphandlingar på att vi kan kommunikation ur ett hållbarhetsperspektiv. För många av våra kunder, särskilt de offentliga, blir det en trygghetsfaktor att veta att vi har den kompetensen – även i projekt som inte uttryckligen handlar om hållbarhet, berättar Mattias.


Marknadsföringen har blivit mer strukturerad

Samtidigt har även kommunikationslandskapet förändrats. Från kampanjdrivet och intuitivt till strukturerat, datadrivet och mätbart.


– I dag är verktygen för att mäta resultaten av kommunikationsinsatserna mer effektiva och där är sociala medier starkt bidragande. Rent krasst skulle man kunna säga att marknadsföring kanske har blivit lite tråkigare, men samtidigt tydligare och mer metodiskt, säger Mattias.


Och uppdragsgivarnas kompetens har vuxit i takt med utvecklingen.


– Våra beställare är oerhört mycket skickligare nu. Vi arbetar med finkalibrerade instrument på en marknad där både stora och små bolag har blivit väldigt duktiga på att hitta sin position. Det gör utrymmet smalare men också mycket mer intressant, säger Agnes.


När mottagaren styr uppdraget

En annan märkbar förändring är att uppdragsgivarna i allt högre grad vet hur man möter målgruppernas behov.


– Vi får fler stora, strategiska uppdrag där våra beställare själva utgår från mottagarperspektivet redan från början. Ofta med målet att göra komplexa frågor begripliga, tillgängliga och relevanta. Det är en stor skillnad jämfört med när vi började, säger Mattias.


15 år senare och bara i början

När vi blickar tillbaka på våra 15 år ser vi en resa från kampanjförsäljning mot affärskritisk omställning och kommunikation som metod för förändring och utveckling.


Och framför allt har vi lärt oss att förändring kräver uthållighet. Därför ser vi fram emot de kommande 15 åren då vi, tillsammans med våra kunder, vill fortsätta att driva utveckling och skapa långsiktighet i ordets alla bemärkelser.

Föregående artikel
Nästa artikel
bottom of page